7 تفاوت بروشور و کاتالوگ

بروشور با کاتالوگ چه تفاوتي دارد؟

بروشور و کاتالوگ دو محصول چاپي بسيار کاربردي هستند که توسط کسب و کارها مورد استفاده قرار گرفته و در شرايط زماني و مکاني مختلف به دست مخاطبان آن ها مي رسند. علي رغم تشابه فراوان ميان اين اقلام چاپي، اين دو محصول تفاوت هاي بسياري با يکديگر دارند. در نتيجه ي وجود اين تفاوت ها، هر يک گزينه اي مناسب براي استفاده در موارد خاصي هستند و جايگزين نمودن بروشور و کاتالوگ با يکديگر مي تواند از ميزان اثر بخشي آن ها بکاهد. بنابراين شناخت تفاوت بروشور و کاتالوگ از اهميت بالايي برخوردار مي باشد. در اين مقاله از چاپ سانترال قصد داريم به بررسي بروشور، کاتالوگ و تفاوت هاي ميان اين دو بپردازيم.

بروشور چيست؟

پاسخ اين سوال را به طور کامل در مقاله «بروشور چيست؟» مورد بررسي قرار داده ايم. با اين حال با توجه به اهميت شناخت هر يک از اين دو محصول در تشخيص تفاوت هاي ميان آن ها، در اين بخش نيز تعريف مختصري از بروشور ارائه مي دهيم. بروشور به اسناد چاپ شده اي گفته مي شود که به طور خلاصه به ارائه مطالب توصيفي و تبليغاتي درباره محصولات و خدمات مي پردازد. به بيان ديگر، محصول چاپي شامل يک صفحه تاشو و يا چندين صفحه به هم چسبيده، بروشور ناميده مي شود. تعداد صفحات، جنس صفحات، روکش به کار رفته و مواردي از اين قبيل از جمله مهم ترين مولفه ها در چاپ بروشور به شمار مي روند.

بروشور چيست؟

 

کاتالوگ چيست؟

در مقاله قبلي با موضوع «کاتالوگ چيست؟» به تفصيل در اين باره بحث شده است. به طور کلي کاتالوگ به دفترچه و کتابچه هايي گفته مي شود که محصولات و خدمات يک مجموعه را ليست کرده و با درج مشخصات، آن ها را به مخاطبان و مشتريان معرفي مي نمايد. خدمات صحافي، نوع چاپ، جنس کاغذ و روکش به کار رفته در چاپ کاتالوگ از اهميت بالايي برخوردار مي باشد. کيفيت اين موارد، تعيين کننده کيفيت کاتالوگ شما خواهد بود.

کاتالوگ چيست؟

 

7 فرق بين بروشور و کاتالوگ

بروشور و کاتالوگ، هر دو اقلام چاپي هستند که در صنعت تبليغات به وفور مورد استفاده قرار مي گيرند. شباهت هاي بسياري ميان اين دو وجود دارد که موجب شده است تا بسياري از افراد به اشتباه اين دو ابزار را يکسان دانسته و تفاوتي ميان آن ها قائل نشوند. نکته قابل توجه اين است که تفاوت هاي ميان بروشور و کاتالوگ تنها به مشخصات ظاهري آن ها محدود نبوده و براي بررسي اين مورد بايد به مولفه هاي ديگري همچون کاربرد، اهداف، حتي نوع طراحي و ... نيز توجه شود.

محتواي بروشور

بروشور تبليغاتي اغلب جزئيات مختلف را درباره محصولات و خدمات شما به مخاطبان و مشتريان ارائه مي دهد. معرفي برند، معرفي خدمات، نحوه استفاده از محصول و ... از جمله محتواهاي متني مناسب براي استفاده در چاپ بروشور هستند. توجه داشته باشيد ارائه قيمت وظيفه ي بروشور تبليغاتي نبوده و بهتر است در جايگاه مناسب خود به آن پرداخته شود.

متن بروشور و کاتالوگ

 

متن کاتالوگ

بهتر است در متن کاتالوگ به معرفي کلي محصولات و خدمات، تصاويري براي نمايش بهتر و آشنايي بيشتر با آن، قيمت، هزينه و زمان لازم براي آماده سازي آن پرداخته شود. در اين بخش بر خلاف متن بروشور، نبايد به جزئياتي از قبيل نحوه استفاده از محصول اشاره شود.

کاربرد بروشور

بروشورها در مقايسه با کاتالوگ اغلب اطلاعات تخصصي تري به افراد ارائه مي دهند. همان طور که مي دانيد، بروشورها فضاي در دسترس کمتري براي چاپ مطالب مورد نظر در اختيار کسب و کارها قرار مي دهد. به همين علت اغلب مطالب به صورت تخصصي و در عين حال خلاصه در اين صفحات ارائه مي شوند. علت اين امر، محدوديت فضا و امکان پذير نبودن ارائه مطالب به طور مفصل و طولاني است. با اين کار، هر کسب و کار مي تواند چندين بروشور در اختيار مخاطبان و مشتريان خود قرار دهد که به صورت تخصصي درباره يکي از حوزه هاي فعاليت و يا محصولات و خدمات آن توضيحاتي ارائه مي دهد.

کاربرد کاتالوگ

پيش تر هم گفتيم که کاتالوگ ها ليستي از محصولات و خدمات ارائه شده توسط هر کسب و کار را با توضيحات مختصري در اين باره همراه نموده و در قالب يک کتابچه تبليغاتي به مخاطبان ارائه مي کند. نکته قابل توجه اين است که اين اطلاعات جنبه عمومي تري داشته و جزئيات چنداني درباره محصولات اعلام نمي کند. از اين رو در هر موقعيتي قابل ارائه نبوده و بهتر است در اختيار مشتريان و مخاطباني قرار بگيرد که اطلاعات حداقلي درباره حوزه فعاليت شما داشته باشند. جلسات کاري پيش از ثبت قرارداد، محيط هاي نمايشگاهي و ... از جمله بهترين موقعيت هاي مکاني براي ارائه کاتالوگ به مخاطبان و مشتريان به شمار مي روند.

انواع بروشور

بروشورها بر اساس معيارهاي متفاوتي دسته بندي شده و به انواع مختلفي تقسيم مي شوند. نوع چاپ به کار رفته در توليد بروشور تبليغاتي مي تواند چاپ ديجيتال يا چاپ افست باشد. همچنين مي دانيم که هر يک از صفحات بروشور اصطلاحا يک «لت» ناميده مي شود؛ تعداد صفحات يا تعداد لت بروشور يکي از رايج ترين معيارها براي دسته بندي بروشورها بوده و به اين ترتيب خدمات چاپ بروشور افست در قالب سه محصول اصلي ارائه مي شود:

 1. بروشور دو لت افست
 2. بروشور سه لت افست
 3. بروشور چهار لت افست

جنس کاغذ، نوع روکش به کار رفته و ابعاد بروشور از جمله ساير معيارهاي رايج براي دسته بندي خدمات چاپ بروشور مي باشد.

انواع بروشور و کاتالوگ

 

انواع کاتالوگ

براي دسته بندي کاتالوگ ها نيز معيارهاي متعددي وجود دارد. اين محصول نيز درست همانند بروشور به هر دو روش چاپ ديجيتال و چاپ افست مي تواند آماده شود. علاوه بر اين، براي طبقه بندي کاتالوگ تبليغاتي مي توان از نوع خدمات صحافي به کار رفته نيز استفاده نمود. به عنوان مثال خدمات چاپ کاتالوگ افست بر اساس نوع صحافي مي تواند در قالب محصولات متعددي به شرح زير ارائه شود:

 1. کاتالوگ افست با صحافي چسب گرم
 2. کاتالوگ افست با صحافي سيمي
 3. کاتالوگ افست با صحافي منگنه تخت
 4. کاتالوگ افست با صحافي منگنه لوپ

جنس جلد، جنس صفحات داخلي، قطع کاتالوگ، عمودي يا افقي بودن آن و مواردي از اين قبيل نيز مي توانند به عنوان معياري براي طبقه بندي کاتالوگ ها مورد استفاده قرار بگيرند.

اهداف بروشور

بروشورها اغلب با چهار هدف اصلي ارائه مي شوند:

 1. ارائه اطلاعات
 2. تبليغات
 3. برندينگ
 4. آموزش

کسب و کارهاي مختلف با توجه به نياز و کاربرد خود، يکي از اهداف بالا را براي چاپ بروشور خود انتخاب نموده و محتواي آن را بر همين اساس تهيه مي کنند. بهره گيري از مزاياي چاپ بروشور با هر يک از اهداف بالا، در نهايت منجر به بهبود فروش کسب و کار شما خواهد شد.

اهداف کاتالوگ

در مقابل بروشور، ليست کردن خدمات و محصولات در قالب کاتالوگ با سه هدف اصلي صورت مي پذيرد:

 1. برندينگ و برند سازي
 2. تبليغات و اطلاع رساني
 3. بهبود فروش خدمات و محصولات

تعيين هدف شما از چاپ کاتالوگ براي کسب و کار خود، به شما در تدوين و تهيه محتواي درج شده داخل آن کمک مي نمايد. با اين حال توجه داشته باشيد که هدف نهايي شما از استفاده از مزاياي کاتالوگ، افزايش آمار فروش خدمات و محصولات مي باشد.

طراحي بروشور

بروشورها در قالب صفحات محدودي ارائه مي شوند؛ از اين رو جذابيت طراحي بروشور از اهميت بالايي برخوردار است. يک بروشور جذاب، به راحتي مي تواند توجه مخاطبان را به خود جلب نموده و آن ها را به مطالعه اطلاعات درج شده ترغيب کند. اين جذابيت در نتيجه ي استفاده از المان هاي مناسب، برقراري تناسب ميان محتوا و حجم مطالب متني و محتواي تصويري گرافيکي و مواردي از اين قبيل ايجاد مي شود.

طراحي بروشور و کاتالوگ

 

طراحي کاتالوگ

بهره گيري از اصول طراحي کاتالوگ به کسب و کارها کمک مي کند تا به طور چشمگيري تاثيرگذاري کاتالوگ تبليغاتي خود را افزايش داده و در نتيجه راحت تر به اهداف تبليغاتي خود دست يابند. با توجه به اهميت اين موضوع، توصيه مي شود که طراحي کاتالوگ خود را به متخصصين اين حوزه، يعني گرافيست ها و طراحان گرافيک، واگذار نماييد. اين کار در نهايت منجر به بهبود اثرگذاري و ايفاي نقش کاتالوگ تبليغاتي شما به بهترين نحو ممکن خواهد شد.

توزيع بروشور

بروشورها دفترچه هاي يک تا سه صفحه اي هستند که بسيار سبک بوده و به راحتي قابل حمل و نقل هستند. اين نکته موجب سهولت توزيع بروشور در موقعيت هاي مختلف شده و به همين علت توجه طرفداران بسياري را به سمت خود جلب نموده است. پيش تر هم گفتيم که اطلاعات درج شده در بروشور اغلب تخصصي بوده و به طور جامع و کامل به بررسي يک موضوع مشخص مي پردازد. در نتيجه ي اين ويژگي، امکان ارائه بروشور توسط بازاريابان و در غياب متخصصان نيز وجود دارد.

توزيع کاتالوگ

کاتالوگ ها در مقايسه با بروشور حجيم تر بوده و ارائه تعداد زيادي از آن علاوه بر دشوار بودن حمل و نقل، به صرف هزينه بسياري نياز دارد. با توجه به اين که اين کتابچه هاي تبليغاتي کليه خدمات و محصولات يک سازمان يا مجموعه را ليست کرده و توضيحات مختصري درباره هر يک ارائه مي دهد، بهتر است ارائه و توزيع آن توسط بازاريابان انجام نشده و براي اين کار از متخصصان و افراد آشنا با دانش تخصصي حوزه مورد نظر صورت پذيرد.

قيمت چاپ بروشور

هزينه چاپ بروشور در مقايسه با کاتالوگ بسيار مقرون به صرفه تر بوده و شما مي توانيد با هزينه اي يکسان، تعداد بسيار بيشتري از بروشور تبليغاتي کسب و کار خود را به چاپ برسانيد.

قيمت چاپ بروشور و کاتالوگ

 

قيمت چاپ کاتالوگ

هزينه چاپ کاتالوگ شامل بخش هاي مختلفي از جمله طراحي کاتالوگ، چاپ محتواي طراحي شده و خدمات صحافي مي باشد. به همين علت به صرف هزينه و زمان بيشتري نياز دارد. در عوض، ارائه کاتالوگ در مقايسه با بروشور جنبه رسمي تر و لوکس تري داشته و ارزشمند بودن مخاطب براي شما را يادآور مي شود.

این مقاله چطور بود؟

 • 812

نوشتن یک نظر