بروشور چيست؟

بروشور چيست؟

بروشورها کتابچه هايي چند صفحه اي هستند که به راحتي قابليت تا شدن داشته و در فضايي کوچک، محتواي مورد نظر را به مخاطب منتقل مي کنند. اين محصول در واقع يک برگه کاغذي مي باشد که چندين خط تا روي آن وجود دارد. وجود خط تا روي اين برگه موجب مي شود تا به صفحات متعددي تقسيم شود. مهم ترين ويژگي بروشور، کم حجم بودن آن است. اين محصول در فضايي بسيار کوچک، بيشترين حجم اطلاعات را به مخاطبان ارائه مي دهد؛ از اين رو از آن به عنوان اصلي ترين دليل صاحبان کسب و کار براي استفاده از بروشور در روند تبليغات برند خود ياد مي شود.

 

انواع بروشور

معيارهاي مختلفي براي دسته بندي بروشور و تقسيم آن به انواع مختلف وجود دارد. اين محصول به هر دو روش چاپ ديجيتال و چاپ افست مي تواند به چاپ برسد. بر اين اساس، بروشورها به دو دسته ي کلي چاپ بروشور افست و چاپ بروشور ديجيتال تقسيم مي شوند.

هر يک از اين دو دسته نيز در انواع مختلفي به چاپ مي رسند. تعداد صفحات بروشور و جنس کاغذ به کار رفته در آن دو معيار اصلي براي دسته بندي اين محصول هستند. مجموعه چاپ سانترال خدمات چاپ بروشور افست را بر اساس تعداد صفحات آن دسته بندي نموده و در قالب سه محصول زير به مشتريان خود ارائه مي دهد:

 1. بروشور دو لت افست
 2. بروشور سه لت افست
 3. بروشور چهار لت افست

خدمات چاپ بروشور ديجيتال اين مجموعه نيز به همين صورت دسته بندي شده است:

 1. بروشور دو لت
 2. بروشور سه لت
 3. بروشور چهار لت

گفتيم که از کاغذهاي با جنس هاي مختلف مي توان در چاپ بروشور استفاده نمود. کاغذ تحرير 80 گرم، گلاسه 135 گرم، گلاسه 200 گرم و گلاسه 250 گرم کاربردي ترين نمونه هاي مصرفي براي اين کار هستند. هر يک از انواع مختلف بروشور که بر اساس معيارهاي مختلف دسته بندي شده اند، ويژگي ها و مزاياي خاص خود را دارند که آن ها را به انتخابي مناسب براي استفاده در موارد خاصي تبديل کرده اند.

 

بيشتر بخوانيد: چاپ بروشور افست

 

4 هدف استفاده از بروشور

 
يک بروشور خوب، چهار هدف اصلي را دنبال مي کند:

 

 1. ارائه اطلاعات: در بسياري از مواقع، کسب و کارها به دنبال روشي براي ارائه اطلاعات لازم درباره محصولات و خدمات خود هستند. استفاده از بروشور و ارائه آن در موقعيت مناسب به مخاطبان و مشتريان، يکي از بزرگترين گام ها در راستاي تحقق اين هدف مي باشد.

 

 1. تبليغات: همان طور که مي دانيد، استفاده مداوم از محصولات چاپي در روند تبليغات، باعث ايجاد تعامل و ارتباط بسيار نزديک ميان اين دو صنعت شده است. بروشورها به عنوان يکي از کاربردي ترين اقلام چاپي، نقش پررنگي در روند تبليغات کسب و کارها ايفا مي کنند.

 

 1. شناسايي: يک بروشور تبليغاتي خوب نه تنها خدمات و محصولات کسب و کار شما را معرفي مي نمايد؛ بلکه به شناسايي هر چه بهتر برند شما نيز کمک مي کند. به همين علت از چاپ بروشور تبليغاتي به عنوان يکي از گام هاي اساسي در برندينگ ياد مي شود.

 

 1. آموزش: نحوه استفاده از محصولات، کاربرد آن ها، مزيت استفاده از يک کالا يا خدمت و ... از جمله اطلاعاتي هستند که ارائه آن ها به مخاطبان، تاثير به سزايي در ميزان فروش و محبوبيت خدمات و محصولات گسب و کار شما خواهد داشت. ارائه اين اطلاعات در قالب بروشور، آن را به اطلاعاتي کاربردي تبديل نموده و مخاطبان را نسبت به مطالعه آن ترغيب مي نمايد.

 

ويژگي هاي بروشور خوب

يک بروشور خوب بايد بتواند به خوبي شما را به هدف خود برساند؛ براي دستيابي به چنين نتيجه اي، در ابتدا و پيش از هر کاري بايد هدف خود را از چاپ بروشور تعيين نماييد. پس از مشخص شدن هدف چاپ بروشور، نوبت به طراحي آن مي رسد. اهميت تعيين هدف در اين مرحله مشخص مي شود. نوع طراحي مورد نياز هر بروشور بسته به کاربرد و هدف استفاده از آن متفاوت خواهد بود. توجه داشته باشيد که سه مولفه اساسي در جذب مخاطب به مطالعه بروشور وجود دارد:

 • • کيفيت بالاي چاپ بروشور
 • • طراحي جذاب و مخاطب پسند
 • • محتواي مفيد

بروشور خوب به محصولي گفته مي شود که هر سه اين موارد را به صورت همزمان و در کنار هم داشته باشد. استفاده از طراحي جذاب و مخاطب پسند در چاپ بروشور به شما کمک مي کند تا بتوانيد توجه تعداد بيشتري از مخاطبان را به خود جلب نماييد. در گام بعدي، کيفيت بالاي چاپ بروشور به حفظ مخاطب و تداوم روند مطالعه آن کمک مي کند. در پايان نيز درج مطالب مفيد در بروشور موجب ثبت آن در خاطر مخاطبان شده و نام تجاري شما را در ياد آن ها ماندگار مي سازد.

 

مزاياي استفاده از بروشور

استفاده از بروشور مزاياي فراواني دارد که موجب شده است تا بسياري از صاحبان کسب و کار از آن در روند تبليغات و مارکتينگ برند خود استفاده نمايند. برخي از برترين مزاياي چاپ بروشور تبليغاتي به شرح زير است:

 • • توزيع آسان بروشور
 • • مقرون به صرفه بودن بروشور
 • • بروشور، سازنده اعتبار کسب و کار شما
 • • بروشور، حامل اطلاعات جامع

 

مزاياي استفاده از بروشور

 

توزيع آسان بروشور

بروشورها حجم بسيار کوچکي از فضا را اشغال مي کنند. از اين رو حمل و نقل جا به جا نمودن آن ها بسيار ساده تر از ساير محصولات چاپي مي باشد. اين نکته موجب شده است تا توزيع آن ميان مخاطبان جامعه هدف به راحتي امکان پذير بوده و افراد بيشتري نسبت به مطالعه و يا استفاده از آن از خود اشتياق نشان دهند. توزيع بروشور تبليغاتي در فضاها و موقعيت هاي مختلفي انجام مي شود. محيط هاي نمايشگاهي يکي از بهترين موقعيت ها براي اين کار به شمار مي روند. در چنين شرايطي تعامل و ارتباط ميان مخاطبان و کسب و کارها بيش از پيش شده و به همين علت توزيع بروشور، نتايج بهتري را به دنبال خواهد داشت.

 

مقرون به صرفه بودن بروشور

بروشورها با هزينه اي به مراتب کمتر از ساير روش هاي مشابه به معرفي محصولات، خدمات و کسب و کار شما به مخاطبان جامعه هدفتان مي پردازد. با ارائه و توزيع اين محصول چاپي کاربردي در موقعيت مناسب، نام تجاري، محصولات و خدمات شما به تعداد زيادي از افراد معرفي مي شود. اين در حالي است که براي کسب چنين نتيجه اي از طريق روش هاي ديگر، بايد هزينه و زمان به مراتب بيشتري صرف نماييد. علاوه بر اين، هزينه هاي بالاي روش هاي تبليغاتي موجب شده است تا برخي کسب و کارها امکان استفاده از مزاياي آن ها را نداشته باشند؛ چاپ بروشور هزينه اي مناسب و مقرون به صرفه را به دنبال دارد. همچنين کسب و کارها مي توانند جزئيات بروشور خود را متناسب با بودجه در دسترسشان انتخاب کنند. به اين ترتيب تقريبا تمامي کسب و کارها، چه قديمي و با سابقه باشند و چه تازه تاسيس و نوپا، به راحتي مي توانند از مزاياي اين روش تبليغاتي بهره مند شوند.

 

بروشور، سازنده اعتبار کسب و کار شما

محتواي چاپ شده در بروشور، بيانگر اهداف کسب و کار شما است. هر چه مشتريان و مخاطبان به شناخت کاملتري نسبت به کسب و کار و برند شما دست يافته باشند، اعتبار شما نزد آن ها بيشتر شده و راحت تر مي توانند به شما اعتماد کنند. اين اعتماد و اعتبار يکي از ارزشمندترين دارايي هاي هر کسب و کاري به شمار مي رود. توجه داشته باشيد که اين اعتبار شما است که مخاطبان را به خريد از کسب و کارتان تشويق مي کند. هر چه بروشور شما عملکرد بهتري داشته باشد، تاثير مثبت آن در روند فروش محصولات و خدمات بيش از پيش مشهود خواهد بود. بنابراين شما به نحوي بهتر روي مشتريان خود سرمايه گذاري نموده ايد.

 

بروشور، حامل اطلاعات جامع

پيش تر هم گفتيم که بروشورها حجم زيادي از اطلاعات مفيد را در بر دارند. اين اطلاعات به صورت مفيد و مختصر در اختيار مخاطبان قرار گرفته و به بالا بردن اعتبار شما کمک مي کنند. هر چه طراحي بروشور حرفه اي تر انجام شده باشد، اين اطلاعات را بهتر به مخاطبان ارائه مي کند. اين در حالي است که يک بروشور چاپ شده با طراحي ضعيف، مخاطبان خود را از دست داده و نمي تواند نقش خود را به خوبي ايفا نمايد.

 

توصيه ما به شما، مطالعه مقاله: چاپ افست چيست؟

 

6 کاربرد بروشور

تا اينجا به طور مفصل درباره بروشور، مزايا، ويژگي ها و هدف از استفاده از آن صحبت نموده ايم. حال نوبت به بررسي کاربردهاي اين محصول چاپي پرطرفدار مي رسد. بروشورها در موارد مختلفي کاربرد داشته و مورد استفاده قرار مي گيرند. از جمله مهم ترين کاربردهاي چاپ بروشور تبليغاتي مي توان به موارد زير اشاره نمود:

 • • استفاده از بروشور به عنوان معرف محصول
 • • استفاده از بروشور جهت معرفي شرکت يا موسسه
 • • استفاده از بروشور با محتواي آموزشي
 • • استفاده از بروشور به عنوان منو
 • • استفاده از بروشور به عنوان راهنماي گردشگري
 • • استفاده از بروشور به عنوان کارت دعوت
 • • و ...

در ادامه هر يک از اين موارد کاربرد بروشور را به اختصار بررسي نموده ايم.

 

6 کاربرد بروشور

 

استفاده از بروشور به عنوان معرف محصول

بسياري از صاحبان کسب و کار از بروشورها به عنوان معرف محصول خود استفاده مي کنند. اين بروشورها تمامي ويژگي ها و مشخصات محصول را در بر داشته و آن را به طور کامل به مخاطبان معرفي مي کنند. به عنوان مثال، در بسته بندي هاي دارويي اغلب يک بروشور کوچک وجود دارد که در آن اطلاعاتي همچون مواد اوليه به کار رفته در ترکيبات آن، ميزان مصرف، نحوه مصرف و ... درج شده است. لوازم برقي، اسباب بازي ها و به طور کلي تمامي محصولات و کالاهاي مصرفي از اين دست، بروشور معرفي محصول را در بسته بندي خود دارند. اين نوع بروشورها به شما کمک مي کنند تا تجربه ي بهتري از استفاده از محصولات برند خود براي مشتريانتان فراهم نماييد. اين نکته بيانگر اصلي ترين وجه تمايز ميان کاتالوگ و بروشور نيز مي باشد. بروشورها به طور کامل و جامع به معرفي يک محصول، ويژگي ها، کاربردها، نحوه عملکرد آن و مواردي از اين قبيل مي پردازند؛ در حالي که کاتالوگ اين موارد را به طور مختصر و مفيد بيان کرده و در عوض به معرفي تعداد بيشتري از محصولات پرداخته است.

 

استفاده از بروشور جهت معرفي شرکت يا موسسه

در اغلب موارد، پس از اتمام سمينارها و همايش ها و يا در زمان استراحت ميان برنامه، شاهد معرفي کسب و کارهايي هستيم که حوزه فعاليت آن ها با موضوع سمينار يا همايش مرتبط باشد. براي معرفي اين کسب و کارها از روش هاي مختلفي استفاده مي شود که رايج ترين آن ها، استفاده از بروشور جهت معرفي شرکت يا موسسه مي باشد. اطلاعات چاپ شده در اين بروشورها بايد به گونه اي باشد که بتواند به خوبي شرکت يا موسسه مورد نظر شما را به مخاطبان جامعه هدف معرفي نمايد. معرفي مجموعه، رزومه فعاليت ها، سوابق شرکت، اهداف، حوزه فعاليت و ... از جمله مهم ترين مواردي هستند که بايد در اين بروشورها درج شده باشند. به کار گيري طراحي خلاقانه و استفاده از تصاوير جذاب و چشمنواز به اثرگذاري هر چه بيشتر اين بروشورها کمک مي کند.

 

استفاده از بروشور با محتواي آموزشي

اين دسته از بروشورها اغلب در مراکز آموزشي و درماني مورد استفاده قرار مي گيرند. به عنوان مثال در مراکز مشاوره با ارائه اين بروشورها، مطالب و اطلاعاتي در حوزه روانشناسي در اختيار مراجعان خود قرار مي دهند. در داروخانه ها، با استفاده از بروشورهاي آموزشي به معرفي روش هاي مقابله با يک بيماري مي پردازند. دفاتر حقوقي نيز مطالب کاربردي مرتبط با حرفه خود را از طريق اين بروشورها به مخاطبان خود ارائه مي دهند. نمونه هاي ذکر شده تنها گوشه اي از موارد کاربرد بروشورهاي آموزشي مي باشد. توجه داشته باشيد که اين اقلام جنبه ي تبليغاتي کمتري داشته و اصولا با اهداف ديگري به مخاطبان ارائه مي شوند.

 

استفاده از بروشور به عنوان منو

بسياري از کافه ها و رستوران ها منوي خود را در قالب بروشور تهيه مي کنند. اين کار به آن ها کمک مي کنند تا بتوانند منو خود را به راحتي در اختيار افرادي به غير از مشتريان خود قرار داده و به نوعي بخشي از مسير بازاريابي و تبليغات خود را طي کنند. علاوه بر اين، با استفاده از بروشور به عنوان منو ديگر نيازي به چاپ مجدد آن در قالب يکي از اقلام تبليغاتي نداشته و از همان بروشور مي توانند براي تبليغات خود نيز استفاده نمايند.

 

استفاده از بروشور به عنوان منو

 

استفاده از بروشور به عنوان راهنماي گردشگري

در بسياري از مراکز تفريحي و گردشگري از بروشور به عنوان ابزاري براي معرفي کامل امکانات رفاهي و تفريحي آن منطقه استفاده مي شود. همچنين در بسياري از مواقع نيز از اين بروشورها براي ارائه اطلاعاتي درباره تاريخچه و مشخصات آن مرکز استفاده مي شود. اين بروشورها با اشغال کمترين حجم از فضا، اطلاعات کاملي درباره مرکز گردشگري و تفريحي مورد نظر ارائه مي دهد؛ به همين علت از آن ها به عنوان يک راهنماي خوب گردشگري ياد مي شود.

 

استفاده از بروشور به عنوان کارت دعوت

دعوت افراد به شرکت در سمينارها، همايش ها، نشست ها، کنگره ها و رويدادهاي خاص به روش هاي متعددي امکان پذير مي باشد. استفاده از بروشور به عنوان کارت دعوت يکي از رايج ترين اين روش ها است. در اغلب موارد براي دعوت افراد به چنين رويدادهايي که مخاطبان آن عموم مردم و يا جامعه بزرگي از افراد هستند، از بروشور به عنوان کارت دعوت استفاده مي شود. براي اين کار تنها کافي است که موضوع مورد نظر، محورهاي اصلي بحث، نام سخنرانان، زمان و مکان برگزاري رويداد را روي بروشور خود چاپ نموده و آن را به دست جامعه هدف مورد نظر خود برسانيد. همچنين با معرفي سخنرانان و افراد حاضر در مراسم مي توانيد اطلاعات بيشتري به مخاطبان خود ارائه دهيد و احساس بهتري نسبت به شرکت در اين مراسم در آن ها ايجاد نماييد.

 

متن بروشور

گفتيم که يکي از اهداف اصلي بروشور، معرفي محصولات و خدمات مي باشد. براي انجام هر چه بهتر اين کار، توصيه مي شود تا در بروشور خود از هر دو نوع محتواي متني و تصويري استفاده نماييد. اين محتواي تصويري مي تواند در قالب تصاوير واقعي و عکس هايي از نمونه کارهاي شما ارائه شده باشد. همچنين استفاده از طراحي هاي گرافيکي نيز در دسته محتواي تصويري قرار مي گيرد. طراحي هاي گرافيکي به کار رفته در چاپ بروشور نيز به روش هاي گوناگوني قابل استفاده هستند. بسياري از افراد از اين طراحي ها به عنوان نمونه اي براي معرفي محصول استفاده نموده و آن را جايگزيني براي تصوير محصول قرار مي دهند. علاوه بر اين، در بسياري از موارد نيز با استفاده از طراحي هاي گرافيکي در چاپ بروشور، از ايجاد يکنواختي در محتواي بصري آن جلوگيري نموده و مانع از خسته شدن چشم مخاطبان مي شوند.

تا اين جا محتواي تصويري بروشور را به طور کامل مورد بررسي قرار داديم. در کنار محتواي تصويري، حتما بايد بخش قابل توجهي به ارائه محتواي متني اختصاص داده شده باشد. متن بروشور بايد به گونه اي باشد که تمامي اطلاعات مورد نياز مخاطبان به طور کامل و جامع در آن ذکر شده باشد؛ به گونه اي که پس از مطالعه ي بروشور، به تمامي سوالات احتمالي مخاطبان پاسخ داده شده باشد. نکته ي قابل توجه در متن بروشور اين است که نبايد ارائه مطالب جامع و کامل را با تکرار مکررات و بيان مطالب اضافي اشتباه گرفت، اين کار باعث ايجاد خستگي و بي حوصلگي در مخاطب شده و از ميزان اثرگذاري بروشور شما مي کاهد.

با توجه به موارد ذکر شده، دريافتيم که استفاده توامان از هر دو نوع محتواي تصويري و متني اهميت به سزايي در ميزان تاثيرگذاري بروشور روي مخاطبان خواهد داشت. بنابراين بايد نهايت دقت خود را در انتخاب و تعيين متن بروشور به کار بگيريد.

 

بروشور خلاقانه

هميشه و در همه جا براي جذب مخاطب، خلاقيت حرف اول را مي زند! تمامي رقباي شما نيز درست همانند شما اقدام به انجام فعاليت هايي براي جذب هر چه بيشتر مخاطبان نموده اند. چاپ بروشور نيز از اين قاعده مستثني نبوده و هزاران بروشور ديگر با اطلاعات متنوع در صنايع مختلف وجود دارد که در موقعيت هاي گوناگون به دست مخاطبان مي رسد. طراحي بروشور خلاقانه به شما کمک مي کند تا بروشور کسب و کار خود را از ساير رقبايتان متمايز نموده و تعداد بيشتري از مخاطبان را به مطالعه آن تشويق نماييد. توجه داشته باشيد که طراحي بروشور خلاقانه تنها در جذب مخاطبان به شما کمک مي کند؛ بنابراين نبايد از اهميت متن بروشور غافل شويد. طراحي خلاقانه، توجه مخاطب را به سمت بروشور شما جلب نموده و درج متن مناسب، او را به مطالعه آن تشويق مي کند. تلفيق اين دو مولفه و به کارگيري درست آن ها به شما کمک مي کند تا تاثيري ماندگار روي ذهن مخاطبان خود داشته باشيد.

 

بروشور خلاقانه

 

 

چاپ بروشور سانترال

مجموعه چاپ سانترال کليه خدمات چاپ بروشور را با استفاده از ماشين آلات و دستگاه هاي چاپي پيشرفته ارائه مي دهد. اين مجموعه در تلاش است تا با ارائه بهترين خدمات، به بهبود کسب و کارها و دستيابي آن ها به اهداف تبليغاتي خود کمک نمايد.

جهت اطلاع از قيمت خدمات چاپ بروشور سانترال مي توانيد از طريق فيلدهاي موجود در صفحه هر محصول و تعيين جزئيات سفارش خود اقدام نماييد. همچنين با تماس با کارشناسان ما در دفتر چاپ سانترال مي توانيد علاوه بر استعلام قيمت، از مشاوره رايگان نيز بهره مند شويد.

 

 

این مقاله چطور بود؟

 • 1268

نوشتن یک نظر