کاتالوگ چيست؟

تعريف کاتالوگ

کاتالوگ به دفترچه هاي تبليغاتي گفته مي شود که اطلاعات کلي درباره محصولات، خدمات، امکانات و ... در بر داشته و توسط فروشندگان در اختيار مشتريان قرار مي گيرد. اين کار اغلب جنبه ي تجاري و بازاريابي داشته و با هدف معرفي محصولات و خدمات و در نتيجه جذب مشتري انجام مي شود. استفاده درست و اصولي از کاتالوگ به برقراري ارتباط مستقيم ميان کسب و کارها و مشتريان آن ها کمک مي نمايد.

مزاياي کاتالوگ

استفاده از کاتالوگ مزاياي فراواني دارد که موجب شده است تا افراد بسياري نسبت به چاپ آن براي کسب و کار خود اقدام نمايند. چند نمونه از برترين مزاياي کاتالوگ عبارت است از:

 • کاتالوگ ها حجم کوچکي از فضاي خود را اشغال نموده و بسيار سبک هستند. به اين ترتيب جا به جايي و حمل و نقل آن ها بسيار ساده مي باشد.

 • تمامي اطلاعات لازم درباره محصولات و خدمات يک مجموعه به شکلي مفيد و مختصر در کاتالوگ چاپ شده و با مطالعه آن، به تمامي سوالات احتمالي مخاطبان پاسخ داده شده است.

 • ارائه کاتالوگ روشي مناسب جهت برقراري ارتباطي بدون واسطه ميان مشتري و کسب و کار مي باشد.

 • با ارائه کاتالوگ محصولات توسط کسب و کارها به مشتري، مخاطبان با فراغ خاطر و با صبر و حوصله کافي نسبت به مطالعه آن و بررسي هر يک از محصولات و خدمات اقدام مي کنند. به اين ترتيب مشتريان مي توانند پس از انجام بررسي هاي لازم، بهترين انتخاب را داشته باشند.

 • اطلاعات جامع و کامل کاتالوگ ها موجب شده است تا اين محصول در مقايسه با پوستر و تراکت عملکرد بهتري از خود نشان داده و نتيجه اي کارآمدتر به دنبال داشته باشد.


مزاياي چاپ کاتالوگ

انواع کاتالوگ

دسته بندي کاتالوگ بر اساس معيارهاي متعددي مي تواند صورت پذيرد. نوع چاپ، صحافي، کاربرد، ابعاد، نوع کاغذ و ... نمونه هايي از معيارهاي مناسب براي دسته بندي کاتالوگ ها مي باشد. به طور کلي از هر دو روش چاپ افست و چاپ ديجيتال مي توان براي آماده سازي اين محصول کاربردي استفاده نمود. به اين ترتيب کاتالوگ ها به دو دسته کلي چاپ کاتالوگ افست و چاپ کاتالوگ ديجيتال تقسيم مي شوند. در ادامه اين مقاله به طور کامل به بررسي ابعاد کاتالوگ و انواع کاغذ در چاپ کاتالوگ پرداخته ايم.

پس از چاپ کاتالوگ، نوبت به صحافي آن مي رسد. خدمات صحافي کاتالوگ به روش هاي متعددي قابل انجام مي باشد. از جمله رايج ترين انواع کاتالوگ بر اساس نوع صحافي مي توان به موارد زير اشاره نمود:

 1. کاتالوگ افست با صحافي چسب گرم
 2. کاتالوگ افست با صحافي سيمي
 3. کاتالوگ افست با صحافي منگنه تخت
 4. کاتالوگ افست با صحافي منگنه لوپ

 

بيشتر بخوانيد: چاپ افست چيست؟

 

هر يک از انواع ذکر شده مزايا و ويژگي هاي خاص خود را دارد که موجب شده است تا به انتخابي مناسب جهت اسفاده در موارد مختلف تبديل شود. استفاده از صحافي چسب گرم به خوبي مي تواند صفحات را در کنار يکديگر قرار داده و در جاي خود ثابت نگاه دارد؛ از اين رو اغلب براي چاپ کاتالوگ هاي موجود در فروشگاه ها و غرفه ها مورد استفاده قرار مي گيرد. اين روش صحافي کاربرد فراواني دارد، با اين حال در کاتالوگ هاي با تعداد صفحات زياد مي تواند کمي آزاردهنده باشد. در چنين شرايطي استفاده از صحافي چسب گرم در چاپ کاتالوگ مي تواند مانع از داشتن ديد کافي نسبت به انتهاي صفحات و استفاده بهينه از آن شود. صحافي سيمي اين مشکل را برطرف نموده است. چاپ کاتالوگ افست با صحافي سيمي به راحتي حول يک مدار استوانه اي شکل چرخيده و ديد کاملي از صفحات به شما ارائه مي دهد. صحافي منگنه تخت نوع ديگري از کاتالوگ را به شما ارائه مي دهد که به راحتي قابل استفاده بوده و ظاهري ساده و مينيمال براي کاتالوگ شما ايجاد مي نمايد. تفاوت آن با صحافي منگنه لوپ، در برجسته بودن ظاهر منگنه ها مي باشد. در کاتالوگ افست با صحافي منگنه لوپ منگنه ها برجسته هستند و ظاهري شکيل براي کاتالوگ ايجاد مي کنند. نکته قابل توجه در انتخاب نوع صحافي کاتالوگ اين است که صحافي هاي منگنه تخت و منگنه لوپ توانايي چنداني در نگهداري از حجم زيادي از برگه ها در کنار يکديگر ندارند. به همين علت شما بايد بسته به نياز و کاربرد کسب و کار خود نسبت به انتخاب نوع کاتالوگ اقدام نماييد.

 

جهت سفارش چاپ کاتالوگ افست به صفحه مربوطه مراجعه نماييد.

 

کاتالوگ ديجيتال چيست؟

نوع ديگري از کاتالوگ ها وجود دارد که در فضاي ديجيتال منتشر شده و نيازي به چاپ ندارند. اين کاتالوگ ها نوع جديدي از تبليغات هستند که به عنوان يک رسانه تبليغاتي مناسب تاکنون عملکرد خوبي از خود نشان داده اند. براي انتشار کاتالوگ ديجيتال مي توان از طريق وب سايت، لوح هاي فشرده، شبکه هاي اجتماعي، اپليکيشن ها و ... اقدام نمود. استفاده از عناصر بصري و طراحي هاي گرافيکي در کاتالوگ ديجيتال در مقايسه با نمونه هاي چاپي اين محصول از اهميت بالاتري برخوردار مي باشد.

کاتالوگ تبليغاتي چيست

 

کاتالوگ تبليغاتي چيست؟

کاتالوگ تبليغاتي يکي از انواع بسيار رايج و کاربردي اين محصول مي باشد که بر اساس کاربرد و هدف نهايي آن دسته بندي شده است. اين محصول صرفا با هدف تبليغات و اطلاع رساني منتشر شده و مي تواند به هر دو صورت ديجيتال و چاپي آماده شود.

اهداف طراحي کاتالوگ

هر يک از کسب و کارها با هدف خاصي نسبت به طراحي کاتالوگ خود اقدام مي کند. معرفي برند، معرفي خدمات، بررسي ويژگي محصولات و ... از جمله اهداف طراحي کاتالوگ به شمار مي روند. اهداف طراحي کاتالوگ را مي توان به سه دسته زير تقسيم بندي نمود:

 1. برندينگ و برند سازي
 2. تبليغات و اطلاع رساني
 3. افزايش فروش خدمات و محصولات

بسياري از صاحبان کسب و کارهاي نوپا به دنبال راه حلي مناسب براي معرفي برند خود در بازار رقابتي هستند. چاپ کاتالوگ به اين دسته از افراد کمک مي کند تا با معرفي خدمات خود بتوانند نام تجاري و برند خود را مطرح نموده و اولين قدم را در راستاي برندينگ و برندسازي بردارند. در مرحله ي دوم پس از برند سازي، تبليغات موثر قرار دارد. کسب و کارهايي که مدت زمان مشخصي از آغاز فعاليت آن ها مي گذرد نيز براي جذب مشتريان جديد نياز به تبليغات و اطلاع رساني دارند. کاتالوگ ها در اين مسير به آن ها کمک مي کنند. علاوه بر اين، ارائه اطلاعات کامل در قالب اين محصول چاپي کاربردي به شما کمک مي کند تا روند فروش خود را بهبود داده و فعاليت خود را گسترش دهيد.

همان طور که مي دانيد، کاتالوگ ها از بخش هاي متفاوتي تشکيل مي شوند. اصلي ترين بخش هاي هر کاتالوگ عبارت است از:

 1. معرفي برند و سابقه آن
 2. اهداف بلند مدت و چشم انداز مجموعه
 3. تخصص اعضاي مجموعه و امکانات در دسترس
 4. معرفي خدمات و محصولات
 5. اعلام راه هاي ارتباطي

 

اهداف طراحي کاتالوگ

نکته قابل توجه درباره مطالب چاپ شده در کاتالوگ اين است که اين محتوا بايد کامل و جامع باشد؛ به گونه اي که مخاطبان پس از مطالعه آن اطلاعات لازم درباره محصولات و خدمات شما را کسب کرده و پاسخ تمامي سوالات خود را يافته باشند. تصوير محصول، نحوه استفاده از آن، بررسي ويژگي ها و کاربردها و ... از جمله مواردي هستند که بهتر است در طراحي و چاپ کاتالوگ خود از آن ها بهره گيريد.

 

 

همچنين بخوانيد: بروشور چيست؟

 

ابعاد کاتالوگ

کاتالوگ ها اغلب در قطع A4 و A5 به چاپ مي رسند. در هر دو اين ابعاد، امکان چاپ به صورت افقي و عمودي وجود دارد. تعداد صفحات داخلي کاتالوگ نيز از جمله عوامل موثر در ابعاد آن به شمار مي رود. به طور معمول تعداد صفحات کاتالوگ مضربي از 4 مي باشد. رايج ترين تعداد صفحات براي کاتالوگ بازه اي بين 32 تا 60 صفحه را شامل مي شود.

انواع کاغذها در چاپ کاتالوگ

جنس صفحات داخلي کاتالوگ يکي از اصلي ترين عوامل در طراحي آن مي باشد. براي اين کار اغلب از کاغذهاي تحرير 80 گرم و گلاسه 135 گرم استفاده مي شود. با توجه به نوع کاربرد و موارد استفاده کاتالوگ، جنس صفحات داخلي آن نيز تعيين مي شود. تحرير 80 گرم همان کاغذهاي معمولي مي باشد که به طور معمول در طول روز براي کارهاي مختلف به کار مي رود. گلاسه 135 گرم ظاهري براق تر از کاغذ تحرير داشته و در نهايت کيفيت چاپ بالاتري در اختيار شما قرار مي دهد. علاوه بر اين، گرماژ بالاتر کاغذ گلاسه موجب افزايش مقاومت آن در برابر شرايط محيطي مختلف شده است. بنابراين کاتالوگ هايي که از کاغذ گلاسه براي صفحات داخلي آن ها استفاده باشد، براي مدت زمان طولاني تري ماندگار خواهند بود.

چاپ کاتالوگ در تهران

 

چاپ کاتالوگ تهران

مجتمع چاپ سانترال يکي از قديمي ترين مراکز چاپ کاتالوگ در تهران مي باشد که با بهره گيري از به روزترين ماشين آلات، سفارشات مشتريان خود را آماده تحويل و ارسال مي نمايد. کليه خدمات چاپ کاتالوگ در اين مجموعه با بالاترين کيفيت و در عين حال با هزينه اي مناسب و اقتصادي ارائه مي شود. جهت سفارش چاپ کاتالوگ خود از سراسر ايران مي توانيد از طريق يکي از روش هاي زير اقدام نماييد:

 1. سفارش آنلاين چاپ کاتالوگ
 2. تماس با کارشناسان مجموعه
 3. مراجعه حضوري به دفتر چاپ سانترال

این مقاله چطور بود؟

 • 711

نوشتن یک نظر