چاپ افست چيست | 0 تا 100 چاپ آفست و ويژگي هاي آن

چاپ آفست چيست؟

آفست يک سيستم چاپ است که امروزه مي توان از آن به عنوان متداول ترين و پرکاربرد ترين روش چاپ نام برد. چاپ افست که از آن به عنوان ليتوگرافي نيز ياد مي شود، روشي براي چاپ انبوه است که در آن تصاوير و رنگ ها، از طريق غلتک هاي مشخص شده، روي صفحات فلزي حرکت کرده و سبب چاپي با کيفيت مي شود. به همين علت از اين سيستم چاپ به عنوان به صرفه ترين روش چاپي براي چاپ مقادير انبوهي از صفحات ياد مي شود. از اين روش، همواره در چاپ محصولاتي چون کتاب، کاتالوگ، مجله، کارت ويزيت و ...استفاده مي شود. همچنين اين روش براي انواع بسته بندي همچون جعبه و کارتن نيز به کار مي رود. در اين مطلب به معرفي کامل چاپ افست پرداخته ايم.

 

تاريخچه چاپ آفست

اين روش چاپ براي اولين بار در سال 1875 توسط رابرت بارکلي اختراع شد و به عنوان يک روش ارزان قيمت براي توليد تصاوير و متون گسترش يافت. به چاپ آفست، ليتوگرافي نيز مي گويند؛ زيرا ليتوگرافي از لحاظ تاريخي به معني چاپ شده از سنگ است که آغازي براي شروع چاپ آفست به حساب مي آيد. چاپ آفست پس از به وجود آمدن، با سرعت بالايي رونق گرفت؛ زيرا اين چاپ، راهي ارزان براي توليد آثار هنري جلوي پاي انسان ها قرار داد. قبل از پيدايش اين نوع چاپ، انسان ها آثار هنري را تنها با صرف هزينه هاي گزاف و زمان بالا مي توانستد کپي نمايند. همچنين از لحاظ کيفيت نيز به هيچ وجه آن چه که بايد مي شد، اتفاق نمي افتاد و تصاوير اصلا کيفيت لازم را نداشتند. چاپ آفست در زمان پيدايش خود، صنعت چاپ را با تحولي عظيم رو به رو کرد که تاثير آن در پيشرفت اين صنعت غير قابل چشم پوشي است. در حال حاضر از اين صنعت به دليل لزوم استفاده از محصولات چاپي در خيل عظيمي از مشاغل، ميتوان به عنوان يکي از مهمترين صنايع نام برد.

 

فرايند چاپ افست

در حال حاضر، جديدترين تجهيزات چاپ و ماشين آلات در دسترس است و توسط بسياري از شرکت هاي چاپي مورد استفاده قرار مي گيرد تا فرآيند چاپ از هر نظر سريع تر و کارآمدتر شود و تصاوير با کيفيت در اختيار مشتريان قرار گيرد.

ماشين هاي معمولي چاپ افست داراي سه استوانه گردان هستند. در اين نوع چاپ، ابتدا آن چيزي که بايد روي کاغذ يا هر وسيله ديگري چاپ شود، روي صفحه فلزي زينک قرار ميگيرد. سپس با استفاده از مواد شيميايي باعث مي شوند که فقط نوشته ها و تصاوير، مرکب دستگاه را جذب کنند و تنها آن ها نمايان گردند. پس از آن، صفحه زينک را به دور استوانه اول مي پيچيند تا طرح موجود روي آن، بر اثر فشار وارده، روي پوشش استوانه دوم نمايان شود. در آخر کاغذي را که قرار است تصاوير و نوشته ها روي آن چاپ شود، به دور استوانه سوم مي پيچند تا مطالب از روي استونه دوم، روي کاغذ بيفتد.

به بيان ديگر، فرايند چاپ افست را مي توان در مراحل زير خلاصه نمود:

 1. غلتک اول از لايه اي مشابه آلومينيوم يا زينک پوشيده شده و جوهر يا همان رنگ هاي CMYK را در بر گرفته است. اين قطعه که اصطلاحا غلتک جوهر ناميده مي شود، روي سيلندر صفحه با غلتک آب درگير است تا نقاط داراي جوهر که به آب نياز ندارند را پاک کند.
 2. سيلندر پاييني، سيلندر افست نام دارد که در جهت عکس چرخش سيلندر بالايي حرکت مي کند. با غلتيدن سيلندر صفحه روي سيلندر افست، آب کاملا فشرده شده و جوهر به شکل يک تصوير آينه اي روي کاغذ نمايش داده مي شود.
 3. غلتک بعدي، غلتک فشار است. اين استوانه فولادي تصوير غلتک آفست را روي سطح چاپي به شکلي دقيق و کامل چاپ مي کند.
 4. مراحل بالا براي تمامي اقلام چاپي تکرار مي شود.

 

 

 

دستگاه چاپ افست چگونه کار مي کند؟

معروف ترين دستگاه هاي چاپ، ماشين هاي چهار رنگ CMYK است که به جهت استفاده از چهار رنگ داراي کيفيت بالايي هستند. C ابتداي لغت انگليسي Cyan به رنگ فيروزه اي، M ابتداي کلمه Magenta داراي رنگ ارغواني، Y نخستين حرف لغت Yellow به رنگ زرد و در آخر حرف K از کلمه Key که اصطلاحا به معني رنگ سياه از آن ياد مي شود. اين دستگاه مي تواند هر آن چه را که از يک تصوير چاپي انتظار داريد، برآورده نمايد. در حال حاضر کمپاني هايدلبرگ آلمان يکي از بزرگترين توليدکنندگان دستگاه هاي چاپ به شمار مي رود. نکته ديگري که ذکر آن اهميت بالايي دارد، استفاده از رنگ پنجم در دستگاه چاپ افست است. اين رنگ پنجم در اين دستگاه ها معمولا طلايي يا نقره اي مي باشد که به زيبايي و کيفيت محتواي متني يا تصويري محصول چاپي ما کمک مي کند. اين اتفاق در ديگر دستگاه هاي چاپ مانند دستگاه چاپ ديجيتال رخ نمي دهد.

 

مزاياي چاپ آفست

چاپ افست داراي مزاياي بسياري است. همين مزايا باعث شده است که کاربردهاي فراواني در حوزه محصولات چاپي داشته باشد. در اينجا به اصلي ترين مزاياي چاپ افست ميپردازيم تا متوجه شويم چرا چاپ افست تا اين حد محبوب بوده و حدودا 65% از سهم بازار جهاني را از آن خود کرده است:

 

  • کيفيت عالي چاپ آفست

با چاپ آفست، همواره انتظار تصوير چاپي با کيفيت بالا را داشته باشيد؛ زيرا اپراتور چاپگر مي تواند جريان جوهر را کنترل کند که با اين کار مي توان از رسيدن جوهر به همه نقاط تصوير اطمينان حاصل نمود و از داشتن تصاوير و مطالب واضح و با کيفيت بالا لذت برد. با استفاده از چاپ افست هزينه اي که براي طراحي گرافيکي محصولات خود انجام داده ايد، به ثمر مي نشيند.

 

  • هزينه کمتر سيستم افست در صورت تيراژ بالا

يکي از اصلي ترين مزاياي چاپ افست، کم هزينه بودن چاپ با کيفيت در صورت تيراژ بالا است. ارزان تر از دو روش نگاره يا عکاسي است که کيفيت کمي بالاتر را ارائه مي دهند اما هميشه ارزش هزينه اضافي را ندارند. همچنين اگر نياز به چاپ بيشتري داشته باشيم، هزينه توليد کم تر و کم تر مي شود.

   • سرعت بالاتر چاپ افست

چاپگرهاي استاندارد در طي چرخه چاپ، کاغذ يا جوهر خود را از دست مي دهند يا با کم شدن جوهر، يک تصوير کم رنگ را چاپ مي کنند. اما با چاپ افست، اپراتور چاپگر مي تواند با چرخاندن کليدها، جريان جوهر را کنترل کند تا اطمينان حاصل کند که کيفيت چاپ شما در سطح مطلوب قرار دارد. اين بدان معناست که کار چاپ شما کمتر قطع مي شود. اين اتفاق باعث مي شود در مدت زمان کوتاه تري نسبت به چاپگرهاي ديگر، تعداد صفحات چاپي بيشتري داشته باشيم.

 

  • استفاده از چاپ افست روي انواع مواد چاپي

يکي از بهترين مزاياي چاپ افست، مناسب بودن اين نوع چاپ روي انواع سطوح است. شما مي توانيد به آساني از طريق چاپ افست، هر نوشته يا تصويري را روي چرم، پارچه، فلز، انواع مختلف کاغذ و کارتن، چوب و پلاستيک چاپ کنيد. به طور خلاصه مي توان گفت در چاپ افست دست ما براي چاپ روي انواع کاغذ و مقوا با جنس و گرماژ مختلف باز است.

 

  • استفاده از رنگ هاي ساختگي

برخي از شرکت ها از رنگ مخصوص و سفارشي براي محصولات خود استفاده مي کنند تا به اين محصولات زيبايي و جذابيت خاصي بدهند. براي اين کار استفاده از چاپ آفست بهترين گزينه است؛ چرا که ديگر انواع چاپ، از اين قابليت برخوردار نيستند که بتوانند اين رنگ ها را به خوبي نشان دهند اما در چاپ آفست اين کار با بالاترين کيفيت انجام مي شود.

 

معايب چاپ افست

اگرچه سيستم چاپ افست از مزاياي بسياري بهره مند مي باشد، معايب و ويژگي هاي منفي نيز در بر دارد. از جمله معايب چاپ افست مي توان به زمان طولاني تر آن براي آماده سازي اقلام چاپي اشاره کرد. در اين سيستم چاپ پيش از هر کاري بايد زينک و پليت مناسب آماده شود، به همين علت آماده سازي سفارشات به زمان بيشتري نياز داشته و در مدت زمان طولاني تري آماده مي شوند. همان طور که پيش از اين اشاره کرديم، اين سيستم چاپ براي سفارشات با تيراژ بالا مناسب مي باشد، بنابراين تنها در صورتي که قصد داريد محصولات چاپي را با حجم بالايي منتشر نماييد، به سراغ اين سيستم بياييد. در غير اين صورت، هزينه تمام شده به ازاي چاپ هر يک عدد محصول کاهش چشمگيري نخواهد داشت. علاوه بر اين، محتواي چاپ شده در تمام حجم سفارشات ثابت بوده و امکان تغيير آن وجود ندارد.

 

کاربرد چاپ آفست

چاپ آفست به دليل کيفيت و وضوح بالا، بهترين نوع چاپ را در اختيار مشتريان قرار مي دهد. از اين نوع چاپ به وفور در چاپ کتاب، بروشور، اوراق اداري، کاتالوگ، تمبر، کارتن مقوايي، انواع ليبل، مجله، روزنامه، پوستر، نقشه، پاکت، تراکت، کارت ويزيت، کارت دعوت، سربرگ، ست هاي اداري و ... استفاده مي شود.

 

برخي از اصطلاحات رايج در سيستم چاپ افست


کاربرد چاپ افست و چند اصطلاح رايج

  • سيلندرهاي چاپ: استوانه هايي هستند که مقوا را روي سيلندرهاي روکش پرس کرده و باعث انتقال بهتر رنگ ها به سطح چاپي مقوا مي شوند. اين سيلندرها در خلاف جهت چرخش سيلندر روکش حرکت مي کنند.

    

  • پوشش ورني: پوششي بر پايه آب که با هدف محافظت از چاپ و افزايش مقاومت آن مورد بررسي قرار مي گيرد.

    

  • سيستم مديريت رنگ (CMS): بسته نرم افزار کامپيوتري است که هماهنگي لازم ميان اسکنرها، مانيتورها، پرينترها و ماشين هاي چاپ را برقرار مي کند تا چاپ به طور يکنواخت انجام پذيرد.

    

  • محلول مخزن: به ترکيبي از آب و مواد شيميايي گفته مي شود که براي مرطوب کردن صفحات چاپ افست مورد استفاده قرار گرفته و از پذيرش رنگ در زمينه بدون مرکب جلوگيري مي کند.

    

  • کاغذ کرومي: يکي از انواع کاغذ است که با خمير چوب يا کاغذ پارچه اي ساخته شده و يک طرف آن با روکش ضدآب پوشش داده شده است.

    

  • مرکب هاي UV: پس از انتقال قطره مرکب UV به سطح چاپ، نور UV باعث پليمريزاسيون رنگ ها و در نتيجه خشک شدن جوهر مي شود. رنگ حاوي مواد شيميايي مخصوص، آغازگر توليد عکس بوده و فرايند پليمريزاسيون را سرعت مي بخشد.

    

  • حجم مرکب: به مرکب به کار رفته روي سطح چاپ بست گفته مي شود که مقدار آن براي دستيابي به چاپ مورد نظر بسيار حائز اهميت بوده و به صفحه تصوير زينک بستگي دارد.

    

تفاوت چاپ افست و چاپ ديجيتال

چاپ افست به طور کلي چند تفاوت اساسي با چاپ ديجيتال دارد. يکي اين که اگر تيراژ چاپ شما بالا باشد، چاپ ديجيتال انتخاب مقرون به صرفه اي نخواهد بود و بهتر است از چاپ افست استفاده نماييد. اما اگر محصول چاپي شما، تيراژ پاييني دارد، بهتر است از چاپ ديجيتال که هزينه آن کمتر مي شود، استفاده نماييد.

دومين تفاوت اين است که کيفيت محصولات به روش چاپ افست از چاپ ديجيتال بهتر است. محصول چاپي به روش چاپ افست، وضوح بيشتري دارد و محتواي شما چه به صورت متن باشد و چه به صورت عکس، در چاپ افست بهتر به نمايش در مي آيد. البته کيفيت چاپ ديجيتال به نسبت گذشته، پيشرفت زيادي نموده است ولي همچنان به گرد پاي چاپ افست نيز نمي رسد.

 

تاثيرات زيست محيطي چاپ افست

چاپ افست در مقايسه با ساير روش هاي چاپي به مقدار بيشتري از کاغذ نياز دارد. از طرف ديگر، در چاپ ديجيتال ميزان جوهر به کار رفته به طور چشمگيري افزايش خواهد يافت. همچنين ترکيبات آلي فرار چاپ افست در مقايسه با چاپ ديجيتال به مراتب کمتر خواهد بود. لازم به ذکر است که در چاپ ليتوگرافي اغلب از صفحات زينک يا آلومينيومي استفاده مي شود؛ به اين ترتيب پس از مصرف مي توان اين صفحات را ذوب کرده و پس از بازيافت، در وسايل ديگر استفاده نمود.

 

انتخاب ميان چاپ افست و چاپ ديجيتال

تا اين جا چاپ افست و چاپ ديجيتال را به طور مجزا مورد بررسي قرار داده ايم. با اين حال اگر همچنان نمي توانيد تصميم گيري کنيد که کدام يک از اين دو سيستم چاپ براي شما مناسب تر است، از ادامه اين مطلب غافل نشويد. در ادامه پنج معيار براي انتخاب از ميان اين دو سيستم چاپ رايج معرفي شده و مورد بررسي قرار گرفته است:

 

 • تعداد سفارشات

  تعداد و حجم سفارشات شما چقدر است؟ در صورتي که قصد داريد اقلام چاپي را در تيراژ پايين و به تعداد محدود منتشر نماييد، چاپ ديجيتال انتخاب مناسبي خواهد بود. در غير اين صورت، استفاده از چاپ افست براي سفارشات به تعداد بالاي 1000 عدد توصيه مي شود.

   

 • زمان آماده سازي

  زمان لازم براي آماده سازي سفارشات، دومين معياري است که بايد براي انتخاب ميان چاپ افست و ديجيتال به آن توجه نماييد. در چاپ افست به زمان بيشتري براي آماده سازي سفارشات نياز مي باشد. اين در حالي است که چاپ ديجيتال با سرعت بسيار بالايي انجام شده و حتي با عنوان «چاپ فوري» نيز از آن ياد مي شود.

   

 • متريال چاپ

  به کارگيري برخي از برش هاي خاص، چاپ روي برخي از انواع کاغذ و يا متريال هاي مختلف ممکن است شما را با محدوديت هايي مواجه کند که در نهايت مجبور به انتخاب يکي از اين دو سيستم باشيد. چاپ افست قابليت چاپ روي متريال هاي مختلف در ابعاد و اندازه هاي متفاوت را امکان پذير نموده است.

   

 • رنگ

  در صورتي که قصد داريد از رنگ خاصي در محتواي چاپي خود استفاده نماييد، حتما پيش از هر کاري با چاپخانه مورد اطمينان خود مشورت ماييد، چرا که در برخي از موارد شاهد اختلافاتي هر چند جزئي ميان رنگ هاي چاپ شده و رنگ هاي به کار رفته در فايل اصلي هستيم.

   

 • نمونه اوليه

  برخي از افراد ترجيح مي دهند که پيش از انتشار محتواي مورد نظر خود در تيراژ بالا، ابتدا چند نمونه اوليه از آن را آماده کرده و پس از بررسي، نسبت به انتشار آن در حجم بالا اقدام نمايند. در اين صورت استفاده از خدمات چاپ ديجيتال انتخابي مناسب به شمار مي رود.

   

 • جمع بندي

  با توجه به مجموعه موارد ذکر شده، انتخاب ميان چاپ افست و ديجيتال تنها به نياز و نوع سازمان شما بستگي دارد. اگر حجم پروژه و تيراژ چاپي پايين است، چاپ ديجيتال براي شما مناسب است. در عوض در صورتي که قصد داريد محتواي مورد نظر خود را روي متريال هاي مختلف به چاپ رسانيد، بهترين کار استفاده از چاپ افست مي باشد. همچنين در چاپ انبوه، هزينه چاپ افست در مقايسه با سيستم ديجيتال به مراتب کمتر خواهد بود.

 

چاپ افست سانترال

مجتمع چاپ سانترال با استفاده از ماشين آلات و دستگاه هاي پيشرفته چاپي، مي تواند بهترين و باکيفيت ترين محصولات چاپي را براي شما به ارمغان بياورد تا شما در جهت بهبود کسب و کار خود، بهترين نتيجه را از اين محصولات کسب نماييد.

در بخش چاپ افست، سانترال با توجه به برخورداري از امکانات فراوان، خدمات گسترده اي را در اختيار مشتريان قرار مي دهد. برخي از اين خدمات به شرح زير است:


همه چيز درباره چاپ افست

براي اطلاع از قيمت چاپ محصولات به روش افست، علاوه بر اينکه قادر هستيد به صورت آنلاين قيمت را با توجه به امکانات درخواستي محاسبه نماييد، مي توانيد با کارشناسان سانترال نيز تماس حاصل نماييد.

 

این مقاله چطور بود؟

 • 1574

نوشتن یک نظر